Click For Details

Events Calendar

OCTOBER 2018

 

1 - MONDAY
COCONUTS: 6:30pm Alex Rodriguez
LOU’S BLUES: 1pm Jeff Bynum 7pm Dirty Bingo;
STEAGLES: 8:30pm Comedy
VICTORY CASINO CRUISE: 7pm Blues Cruise w/ Derek Trull

2 - TUESDAY
COCONUTS: 6:30pm Joshua Keels
JACK STRAWS: 8pm Live Acoustic
LOU’S BLUES: 8pm Jam Night w/ RKB
OLE’ FIRE GRILL: 6:30pm Devin Lupis
SANDBAR: 9pm DJ Goldfinga
VICTORY CASINO CRUISE: 11am Highway One
WHISKEY BEACH: 8pm Karaoke
WHOLESALE MUSIC: 4-6pm Bluegrass Jam

3 - WEDNESDAY
COCONUTS: 6:30pm Sean Manvell
FRESH SCRATCH BISTRO: 6-9pm Denise Turner
HURRICANE CREEK: 7pm Line Dance Lessons
LOU’S BLUES: 6pm Dallas; 9pm Rockstar w/ Joe Calautti
OASIS: 9pm Open Jam
OFF THE TRAXX: 6pm Frank Posser
OLE’ FIRE GRILL: 6:30pm Bart Thomas
SANDBAR: 9pm Jam Band
STEAGLES: 8:30pm Live Jazz
THE SHUCK SHACK: 6pm Travis Smith
VICTORY CASINO CRUISE: 11am The Joe Show

4 - THURSDAY
COCONUTS: 6pm Johnny Danger LIVE
EARLS: 7:30pm Love Valley
FRESH SCRATCH BISTRO: 6-9pm Cash C & The Fiddlesticks
JACK STRAWS: 7pm Swamp Fox Jam w/ Bruce Marion
LOU’S BLUES: 8:30pm Liquid NRG
OFF THE TRAXX: 6pm Devin Lupis
OLE’ FIRE GRILL: 7pm David Southwood Smith
SANDBAR: 8pm Karaoke
SIGGY’S: 7pm Matt Adkins
SLOW & LOW/Cocoa Beach: 7pm Matt Riley
THE SHACK: 5:30pm Denise Turner
THE SHUCK SHACK: 6pm Marvin Parish
VICTORY CASINO CRUISE: 11am Donna Moore’s Diva Legends Show

5 - FRIDAY
BLIND LION: 7:30pm Soul Travelers
BONEFISH WILLY’S RIVERFRONT GRILLE: 7pm Matt Adkins
COCONUTS: 7pm MojoHand
EARLS: 8pm Dave Scott & Reckless Shots
FLORIDA BEER TAP ROOM: 6pm The Beat Brothers
FRESH SCRATCH BISTRO: 6-9pm Bobby Kelly
HURRICANE CREEK: 7pm Line Dance Lessons; 9pm Country Dance w/ DJ Jimmy Mixx
JACK STRAWS: 8pm Grateful Dead Tribute with Crazy Fingers
KEY WEST BAR: 9pm TBA
LOU’S BLUES: 5:30pm Karaoke w/ Bob Neal; 9:30pm Guilty Pleasure
MAMBOS: 6pm Ted Villarreal
OFF THE TRAXX: 6pm Chuck Van Riper
OLE’ FIRE GRILL: 6:30pm Frankie Lessard; 10pm David Southwood Smith
SANDBAR: 9pm Jah Steve and the Counteract Crew
SIGGY’S: 7pm DJ Chris; 9pm Hellalicious
SLOW & LOW/Cocoa Beach: 7pm John Burr
SLOW & LOW/Viera: 7pm Dave Myers
SPACE COAST HARLEY DAVIDSON: 5pm SCHD Rocktoberfest w/ the All American Band
THE SHACK: 5:30pm Paul Christopher
THE SHUCK SHACK: 6pm Pete Spoth
VICTORY CASINO CRUISE: 7pm Osara
WHISKEY BEACH: 8pm Untamed Duo

6 - SATURDAY
BLIND LION: 7:30pm Vince Love & The Soul Cats
BONEFISH WILLY’S RIVERFRONT GRILLE: 7pm Stay Tuned
COCONUTS: 1pm Alex Rodriguez; 7pm Plush Cake
EARLS: 2pm Crooked Creek; 8:30pm Angel City
FLORIDA BEER TAP ROOM: 6pm The Rios Rock Band
FRESH SCRATCH BISTRO: 6-9pm Cindy Wallace
JACK STRAWS: 8pm Military Misfit Warriors Fundraiser w/ Kel, Canaan & Scott
KEY WEST BAR: 9pm TBA
LOU’S BLUES: 1pm Alex; 5:30pm Karaoke w/ Cindy; 9:30pm Divasl
NATURE’S MARKET: 7pm Live Band
MAMBOS: 6pm Cash Colley
OFF THE TRAXX: 6pm Sydney Taylor
OLE’ FIRE GRILL: 6:30pm Bart Thomas; 10pm DJ Ducati
SANDBAR: McGregor Fight UFC
SIGGY’S: 8pm DJ Chris; 9pm The Day After
SLOW & LOW/Cocoa Beach: 7pm Rueben
SLOW & LOW/Viera: 6pm Buck Barefoot
SPACE COAST HARLEY DAVIDSON: 11am Van Halen Tribute; Completely Unchained Tribute; Bikini Contest
THE SHUCK SHACK: 6pm Devin Lupis
VICTORY CASINO CRUISE: 7pm Leaving Haven
WHISKEY BEACH: 8pm Mondo Tiki
WHOLESALE MUSIC: 2-5pm Country Jam

7 - SUNDAY
BONEFISH WILLY’S RIVERFRONT GRILLE: 4pm Reggae Juice
COCONUTS: 2pm Chillakaya
EARLS: 2pm Big Al & The Heavyweights, 4pm Jimmy Thackery & The Drivers
LOU’S BLUES: 2pm Love Valley; 7pm Sax on the Beach
SANDBAR: 9pm DJ Cerino & Guest DJ
SPACE COAST HARLEY DAVIDSON: 11am Driven by Heart Breast Cancer Run, Seed, Pretty Ruthless, Jon Parrot
THE SHUCK SHACK: 4pm Untamed Duo
VICTORY CASINO CRUISE: Noon Cruise Cat Ridgeway

8 - MONDAY
COCONUTS: 6:30pm Rob Seay
LOU’S BLUES: 7pm Dirty Bingo; 9pm Pete Spoth
STEAGLES: 8:30pm Comedy
VICTORY CASINO CRUISE: Non-Smokin Cruises

9 - TUESDAY
COCONUTS: 6:30pm Jonathan Honeycutt
JACK STRAWS: 8pm Live Acoustic
LOU’S BLUES: 8pm Jam Night w/ RKB
OLE’ FIRE GRILL: 6:30pm Devin Lupis
SANDBAR: 9pm DJ Goldfinga
VICTORY CASINO CRUISE: 11am Rocky and The Rollers
WHISKEY BEACH: 8pm Karaoke
WHOLESALE MUSIC: 4-6pm Bluegrass Jam

10 - WEDNESDAY
COCONUTS: 6:30pm Sean Manvell
FRESH SCRATCH BISTRO: 6-9pm Denise Turner
HURRICANE CREEK: 7pm Line Dance Lessons
LOU’S BLUES: 6pm Dueling Pianos; 9pm Rockstar w/ Joe Calautti
OASIS: 9pm Open Jam
OFF THE TRAXX: 6pm KelMarie
OLE’ FIRE GRILL: 6:30pm Bart Thomas
SANDBAR: 9pm Jam Band
STEAGLES: 8:30pm Live Jazz
THE SHUCK SHACK: 6pm Travis Smith
VICTORY CASINO CRUISE: 11am The Joe Show

11 - THURSDAY
COCONUTS: 7pm Art in Motion
EARLS: 7:30pm Brad Sayre
FRESH SCRATCH BISTRO:6-9pm TBA
JACK STRAWS: 8pm Swamp Fox Jam w/ Bruce Marion
LOU’S BLUES: 8:30pm Liquid NRG
OFF THE TRAXX: 6pm Devin Lupis
OLE’ FIRE GRILL: 7pm David Southwood Smith
SANDBAR: 8pm Karaoke
SIGGY’S: 7pm The Hitmen
SLOW & LOW/Cocoa Beach: 7pm Matt Riley
SPACE COAST HARLEY DAVIDSON: 7pm Black Jack Bike Night at Off The Traxx
THE SHACK: 5:30pm Denise Turner
THE SHUCK SHACK: 6pm David Thrift
VICTORY CASINO CRUISE: 11am Donna Moore’s Diva Legends Show

12 - FRIDAY
BLIND LION: 7:30pm Tony Wynn and Cameron Brown
BONEFISH WILLY’S RIVERFRONT GRILLE: 7pm Matt Adkins
COCONUTS: 7pm Dallas Reese Dueling Pianos
EARLS: 8pm Twisted Minds, Inc.
FLORIDA BEER TAP ROOM: 7pm Jason Domulot Trio
FRESH SCRATCH BISTRO: 6-9pm Will Brant
HURRICANE CREEK: 7pm Line Dance Lessons; 9pm Country Dance w/ DJ Jimmy Mixx
JACK STRAWS: 8pm The Kore
KEY WEST BAR: 9pm Dave Thrift
LOU’S BLUES: 5:30pm Karaoke w/ Bob Neal; 9:30pm Luna Pearl
MAMBOS: 6pm Crazy Ivan
OFF THE TRAXX: 6pm Chuck Van Riper
OLE’ FIRE GRILL: 6:30pm Frankie Lessard; 10pm David Southwood Smith
SANDBAR:  9pm Dub Masters
SIGGY’S: 7pm DJ Chris; 9pm Spanks
SLOW & LOW/Cocoa Beach: 7pm Josh Dean
SLOW & LOW/Viera: 6pm John Burr
SPACE COAST HARLEY DAVIDSON: 5pm HOG-toberfest w/ the All American Band
THE SHACK: 5:30pm Paul Christopher
THE SHUCK SHACK: 6pm Bart Thomas
WHISKEY BEACH: 8pm Joshua Keels

13 - SATURDAY
BLIND LION: 7:30pm Blue Fusion
BONEFISH WILLY’S RIVERFRONT GRILLE: 7pm Big Jim Adam
COCONUTS: 1pm Marvin Parish; 7pm TBA
EARLS: 2pm Last Call; 8:30pm Roughhouse
FRESH SCRATCH BISTRO: 6-9pm Bobby Kelly
JACK STRAWS: 8pm Gary Conrad Comedy Hypnotist Show
KEY WEST BAR: 9pm Pinch
LOU’S BLUES: 1pm Jake; 5:30pm Karaoke w/ Cindy; 9:30pm Luna Pearl
MAMBOS: 6pm The Gemini Band
NATURE’S MARKET: 7pm Live Band
OASIS: 9pm Devin Lupis
OFF THE TRAXX: 6pm Mondo Tikis
OLE’ FIRE GRILL: 6:30pm Bart Thomas; 10pm DJ Ducati
SANDBAR: 9pm Absolute Blue
SIGGY’S: 8pm DJ Chris; Noon - 6pm Fundraiser for Billy King w/ Greg & Brian;  9pm Wicked Garden Gnomes
SLOW & LOW/Cocoa Beach: 7pm Dave Myers
SLOW & LOW/Viera: 3pm Blues, Brew & BBQ with Josh Miller, Buck Barefoot
SPACE COAST HARLEY DAVIDSON: 11am -6pm Quarter Bones; Radio Flyers, Amanda Fish (Headliner), Celebrating Dame Tracey’s Birthday; Chili Cook-Off, HPP Car Show
VICTORY CASINO CRUISE: 11am Rocket City; 7pm Hellalicious
WHISKEY BEACH: 8pm Galaxy
WHOLESALE MUSIC: 2-5pm Country Jam

14 - SUNDAY
BONEFISH WILLY’S RIVERFRONT GRILLE: 4pm Stay Tuned
COCONUTS: 2pm Sean Manvell
EARLS: 2pm The Nighthawks
FLORIDA BEER TAP ROOM: 1-8pm Drink For Pink Jam w/Hot Pink, Love Valley, String Daddy
JACK STRAWS: 8pm Karaoke
LOU’S BLUES: 2pm Sweet Jane Band; 7pm Jake
SANDBAR: 9pm DJ Cerino & Guest
SPACE COAST HARLEY DAVIDSON: 11am Leaving Eden; more TBA
VICTORY CASINO CRUISE: Noon Cruise Asian Day

15 - MONDAY
COCONUTS: 6:30pm Alex Rodriguez
LOU’S BLUES: 7pm Dirty Bingo; 9pm Dallas
STEAGLES: 8:30pm Comedy
VICTORY CASINO CRUISE: 7pm Blues Cruise w/ Derek Trull

16 - TUESDAY
COCONUTS: 6:30pm Joshua Keels
JACK STRAWS: 8pm Live Acoustic
LOU’S BLUES: 8pm Jam Night w/ RKB
OLE’ FIRE GRILL: 6:30pm Devin Lupis
SANDBAR: 9pm DJ Goldfinga
VICTORY CASINO CRUISE: 11am Highway 1
WHISKEY BEACH: 8pm Karaoke
WHOLESALE MUSIC: 4-6pm Bluegrass Jam

17 - WEDNESDAY
COCONUTS: 6:30pm Sean Manvell
FRESH SCRATCH BISTRO: 6-9pm Denise Turner
HURRICANE CREEK: 7pm Line Dance Lessons
LOU’S BLUES: 6pm John; 9pm Rockstar w/ Joe Calautti
OASIS: 9pm Open Jam
OFF THE TRAXX: 6pm Frank Posser
OLE’ FIRE GRILL: 6:30pm Bart Thomas
SANDBAR: 9pm Jam Band
STEAGLES: 8:30pm Live Jazz
THE SHUCK SHACK: 6pm Travis Smith
VICTORY CASINO CRUISE: Birthday Bash AM & PM Cruise, All October Birthdays sail free

18 - THURSDAY
COCONUTS: 7pm Jimmy Mazz
EARLS: 7:30pm Nasty Habits
FRESH SCRATCH BISTRO: 6-9pm Cash C & The Fiddlesticks
JACK STRAWS: 7pm Swamp Fox Jam w/ Bruce Marion
LOU’S BLUES: 8:30pm Liquid NRG
OFF THE TRAXX: 6pm Devin Lupis
OLE’ FIRE GRILL: 7pm David Southwood Smith
SANDBAR: 8pm Karaoke
SIGGY’S: 7pm Touch Of Grey
SLOW & LOW/Cocoa Beach: 7pm Matt Riley
THE SHUCK SHACK: 6pm Marvin Parish
VICTORY CASINO CRUISE: 11am Vito Picone & The Elegants

19 - FRIDAY
BLIND LION: 7:30pm Steady Teddy & The Blues Stars
BONEFISH WILLY’S RIVERFRONT GRILLE: 7pm Matt Adkins
COCONUTS: 7pm Alex Warner Duo
EARLS: 8pm Hannah Harber & The Lionhearts
FLORIDA BEER TAP ROOM: 6pm Big Blues Machine
FRESH SCRATCH BISTRO: 6-9pm Bobby Kelley
HURRICANE CREEK: 7pm Line Dance Lessons; 9pm Country Dance w/ DJ Jimmy Mixx
JACK STRAWS: 8pm Dueling Pianos
KEY WEST BAR: 9pm Russ Kellum Band
LOU’S BLUES: 5:30pm Karaoke w/ Bob Neal; 9:30pm Rios Rock Band
MAMBOS: 6pm Crazy Ivan
OASIS: 5pm Oktoberfestfest w/ Billy Chapman & The Lederhosers
OFF THE TRAXX: 6pm Chuck Van Riper
OLE’ FIRE GRILL: 6:30pm Frankie Lessard; 10pm David Southwood Smith
SANDBAR: 9pm 506 CREW
SIGGY’S: 7pm DJ Chris; 9pm Buckshot
SLOW & LOW/Cocoa Beach: 7pm Buck Barefoot
SLOW & LOW/Viera: 6pm Dave Myers
SPACE COAST HARLEY DAVIDSON: 2pm We Rock Your World Concert
THE SHACK: 5:30pm Paul Christopher
THE SHUCK SHACK: 6pm Teddy Villarreal
VICTORY CASINO CRUISE: 7pm Comedy Show w/ Ted Holum
WHISKEY BEACH: 8pm Devin Lupis

20 - SATURDAY
BLIND LION: 7:30pm Wild And BlueBONEFISH WILLY’S RIVERFRONT GRILLE: 7pm Sam Sims
COCONUTS: All Day Event: Sun Dried Vibes
EARLS: 2pm III Ring; 8:30pm Ladies Of Soul
FLORIDA BEER TAP ROOM: 7pm Miranda Realino
FRESH SCRATCH BISTRO: 6-9pm Cindy Wallace
JACK STRAWS: 8pm Tru Phonic
KEY WEST BAR: 9pm Rockfish
LOU’S BLUES: 1pm Jeff Bynum; 5:30pm Karaoke w/ Cindy; 9:30pm Umbrella Thieves
MAMBOS: 6pm Vintage NATURE’S MARKET: 7pm Live Band
OFF THE TRAXX: 6pm Sydney Taylor (Acoustic Showcase)
OLE’ FIRE GRILL: 6:30pm Bart Thomas; 10pm DJ Ducati
SANDBAR: 6pm Oktobeerfest; 9pm Love Valley
SIGGY’S: 8pm DJ Chris; 9pm Twisted Minds (TMI)
SLOW & LOW/Cocoa Beach: 6pm TBA
SLOW & LOW/Viera: 6pm John Burr
SPACE COAST HARLEY DAVIDSON: 11am  Lady & the Tramps,  A Light Divided, Sunshine & Bullets, Sygnal To Noise, Breathing Theory, Eve to Adam, Mr. Bella, Lydia Can’t Breathe, Roxx, KISS tribute, Wet N’ Wild Bikini Contest, Ives Brothers Stunt Show
THE SHUCK SHACK: 6pm Billy Chapman
VICTORY CASINO CRUISE: 11am Spanks; 7pm Alien Invasion w/ The Mad Stuntman
WHISKEY BEACH: 8pm Alex D
WHOLESALE MUSIC: 2-5pm Country Jam

21 - SUNDAY
BONEFISH WILLY’S RIVERFRONT GRILLE: 4pm Rich Brown
COCONUTS: 2pm Tru Phonic
EARLS: 2pm Stacy Mitchhart
JACK STRAWS: 8pm Karaoke
LOU’S BLUES: 2pm Vince Reed Band; 7pm Pete Spoth
SPACE COAST HARLEY DAVIDSON: 11am Syster Skynyrd Band, Cold Hard Cash, George Straight Tribute Band with Joe Ried, Pretty Ruthless, Hypersona
SANDBAR: 9pm DJ Cerino & Guest DJ
VICTORY CASINO CRUISE: Noon The Smokin’ Torpedoes

22 - MONDAY
COCONUTS: 6:30pm Marvin Parish
LOU’S BLUES: 7pm Dirty Bingo; 9pm Jake
SANDBAR: NFL Bus Trip Tampa vs Pittsburgh
STEAGLES: 8:30pm Comedy
VICTORY CASINO CRUISE: 7pm Blues Cruise w/ Derek Trull

23 - TUESDAY
COCONUTS: 6:30pm  Jonathan Honeycutt
JACK STRAWS: 8pm Live Acoustic
LOU’S BLUES: 8pm Jam Night w/ RKB
OLE’ FIRE GRILL: 6:30pm Devin Lupis
SANDBAR: 9pm DJ Goldfinga
VICTORY CASINO CRUISE: 11am Highway 1
WHISKEY BEACH: 8pm Karaoke
WHOLESALE MUSIC: 4-6pm Bluegrass Jam

24 - WEDNESDAY
COCONUTS: 6:30pm Sean Manvel
FRESH SCRATCH BISTRO: 6-9pm TBA
HURRICANE CREEK: 7pm Line Dance Lessons
LOU’S BLUES: 6pm Dueling Pianos; 9pm Rockstar w/ Joe Calautti
OASIS: 9pm Open Jam
OFF THE TRAXX: 6pm KelMarie
OLE’ FIRE GRILL: 6:30pm Bart Thomas
SANDBAR: 9pm Jam Band
STEAGLES: 8:30pm Live Jazz
THE SHUCK SHACK: 6pm Travis Smith
VICTORY CASINO CRUISE: 11am The Joe Show w/ Joe Calautt

25 - THURSDAY
COCONUTS: 6pm Johnny Danger LIVE
EARLS: 7:30pm III Ring
FRESH SCRATCH BISTRO: 6-9pm TBA
JACK STRAWS: 7pm Swamp Fox Jam w/ Bruce Marion
LOU’S BLUES: 8:30pm Liquid NRG
OFF THE TRAXX: 6pm Devin Lupis
OLE’ FIRE GRILL: 7pm David Southwood Smith
SANDBAR: 8pm Karaoke
SIGGY’S: 7pm Ken Atkinson
SLOW & LOW/Cocoa Beach: 7pm Matt Riley
THE SHUCK SHACK: 6pm Marvin Parish
VICTORY CASINO CRUISE: 11am Donna Moore’s Diva Legends Show

26 - FRIDAY
BLIND LION: 7:30pm Tony Wynn and Cameron Brown
BONEFISH WILLY’S RIVERFRONT GRILLE: 7pm Matt Adkins
COCONUTS: 7pm Tripp Tide
EARLS: 8pm Alex Ivanov & 3 Link Society
FLORIDA BEER TAP ROOM: 6pm Halloween Party w/ Oranga Tanga
FRESH SCRATCH BISTRO: 6-9pm TBA
HURRICANE CREEK: 7pm Line Dance Lessons; 9pm Country Dance w/ DJ Jimmy Mixx
JACK STRAWS: 8:30pm Bruce Springsteen Tribute w/ The Rizing; 7pm Male Review
KEY WEST BAR: 9pm Billy Chapman
LOU’S BLUES: 5:30pm Karaoke w/ Bob Neal; 9:30pm Spanks
MAMBOS: 6pm Iris
OFF THE TRAXX: 6pm Chuck Van Riper
OLE’ FIRE GRILL: 6:30pm Frankie Lessard; 10pm David Southwood Smith
SANDBAR: 9pm Natty Common Roots
SIGGY’S: 7pm DJ Chris; 9pm 21 To Burn
SLOW & LOW/Cocoa Beach: 7pm Josh Dean
SLOW & LOW/Viera: 6pm Buck Barefoot
THE SHACK: 5:30pm Paul Christopher
THE SHUCK SHACK: 6pm Bart Thomas
VICTORY CASINO CRUISE: 7pm Ladies Night Male Review
WHISKEY BEACH: 8pm Devin Lupis

27 - SATURDAY
BLIND LION: 7:30pm Tony Wynn’s Groove Factor
BONEFISH WILLY’S RIVERFRONT GRILLE: 7pm Sam Sims
COCONUTS: WRRJ’s ReggaeWeen w/ Gary Lazer Eyes, Part One Tribe, Coastal Breed
EARLS: 2pm Syrsy (from Showtime’s Shameless Series), 8:30pm Cover Story & Halloween Party w/ Costume Contest
FLORIDA BEER TAP ROOM: 8pm Comedy Show
FRESH SCRATCH BISTRO: 6-9pm Bobby Kelley
JACK STRAWS: 8pm Lota
KEY WEST BAR: 9pm Unkle Dirty, Halloween Party
LOU’S BLUES: 1pm Ana; 5:30pm Karaoke w/ Cindy; 9:30pm Souled Out
MAMBOS: 6pm Triple Play Band
NATURE’S MARKET: 7pm Live Band
OASIS: 9pm Karaoween w/ Dave Lapointe
OFF THE TRAXX: 6pm Sydney Taylor
OLE’ FIRE GRILL: 6:30pm Bart Thomas; 10pm DJ Ducati
SANDBAR: 9pm 8pm Country Pimps & Hoes Down; Pimps & Hoes Contest; DJs
SIGGY’S: 8pm DJ Chris; 9pm Bullet Theory Reunion & Halloween Party w/ Costume Contest
SLOW & LOW/Cocoa Beach: 7pm Dave Myers
SLOW & LOW/Viera: 6pm Tim England
SPACE COAST HARLEY DAVIDSON: 11am Paws for Veterans, Roughouse; Soulswitch, Rising Up Angry, Who Was I, Sypher Machine, Severed Sun. Armor God
THE SHUCK SHACK: 6pm Devin Lupis
VICTORY CASINO CRUISE: 11am & 7pm Jared Blake, Bigg Vinny and Jared Weeks; Halloween & Costume Contest
WHISKEY BEACH: 8pm Kilt The Messenger; Halloween Party
WHOLESALE MUSIC: 2-5pm Country Jam

28 - SUNDAY
BONEFISH WILLY’S RIVERFRONT GRILLE: 4pm Big Jim Adams COCONUTS: 2pm Sean Manvell
EARLS: 2pm Eliza Neals
JACK STRAWS: 8pm Fleetwood Mac Tribute & Halloween Party w/ Costume Contest
LOU’S BLUES: 2pm The Coolers; 7pm Jeff Bynum
SANDBAR: 9pm DJ Cerino & Guest DJ
SPACE COAST HARLEY DAVIDSON: 11am Trunk or Treat, Jon Parrot, All American Band on ‘Bikini Island’ with Ukuleles             
VICTORY CASINO CRUISE: Noon Rocky & The Rollers

29 - MONDAY
COCONUTS: 6:30pm Alex Rodriguez
LOU’S BLUES: 7pm Dirty Bingo; 9pm John McDonald
STEAGLES: 8:30pm Comedy
VICTORY CASINO CRUISE: 7pm Blues Cruise w/ Derek Trull

30 - TUESDAY
COCONUTS: 6:30pm Josh Whitaker
JACK STRAWS: 8pm Live Acoustic
LOU’S BLUES: 8pm Jam Night w/ RKB
OLE’ FIRE GRILL: 6:30pm Devin Lupis
SANDBAR: 9pm DJ Goldfinga
VICTORY CASINO CRUISE: 11am Highway One
WHISKEY BEACH: 8pm Karaoke
WHOLESALE MUSIC: 4-6pm Bluegrass Jam

31 - WEDNESDAY
COCONUTS: 6:30pm TBA
FRESH SCRATCH BISTRO: 6-9pm TBA
HURRICANE CREEK: 7pm Line Dance Lessons and Halloween Party w/ Costume Contest
LOU’S BLUES: 8pm Hal-Lou-Ween Party w/ Costume Contest; Guilty Pleasure
OASIS: 9pm Open Jam
OFF THE TRAXX: 6pm Devin Lupis
OLE’ FIRE GRILL: 6:30pm Bart Thomas
SANDBAR: 9pm Jam Band; Halloween Party & Costume Contest
STEAGLES: 8:30pm Live Jazz
THE SHUCK SHACK: 6pm Travis Smith; 4pm Happy Hour Halloween w/ Costume Contest
VICTORY CASINO CRUISE: 11am The Joe Show w/ Joe Calautti

COMMUNITY
CALENDAR

Oct 4-14: Palm Bay Fair,  5pm, Ive’s Brothers Motorcycle Wall of Death (complimentary tickets available) at Space Coast Harley Davidson
Oct 5: Improv Comedy, Surfside Players, Cocoa Beach, 321-783-3127
Oct 5 – Nov 11: Veronica’s Room, Melbourne Civic Theatre, Downtown Melbourne, 321-723-6935
Oct 6: A Bernstein Celebration Concert, Brevard Symphony Orchestra at the King Center, 321-242-2219,
Oct 7: Jonny Lang, King Center, Melb, 321-242-2219
Oct 10: Film: Barbarella, Cocoa Village Playhouse, 321-636-5050
Oct 10 & 11: Name That Tune Concert, Melbourne Municipal Band, Melbourne Auditorium, 321-724-0555
Oct 12-28: The Wiz, Henegar Center, Downtown Melbourne, 321-723-8698
Oct 13: Classic Albums Live – The Eagles: Greatest Hits, King Center, Melbourne, 321-242-2219
Oct 16: Double Feature Film: Corpse Bride & Hocus Pocus, Cocoa Village Playhouse, 321-636-5050
Oct 17: World of Dance, King Center, Melbourne, 321-242-2219
Oct 20: Jazz Jam, Space Coast Symphony, Scott Center Auditorium at Holy Trinity, Suntree, 855-252-7276
Oct 24: David Allan Coe, King Center, Melbourne, 321-242-2219
Oct 24 & 25: Ghoulies & Ghosties Concert, Melbourne Community Orchestra, Melbourne Auditorium, 321-285-6724
Oct 25: Dweezil Zappa, King Center, Melbourne, 321-242-2219
Oct 25: Film: Ghostbusters, Cocoa Village Playhouse, 321-636-5050
Oct 26: Elton Dan & The Rocket Band, King Center, Melbourne, 321-242-2219
Oct 26: Adam Devine, King Center, Melbourne, 321-242-2219
Oct 27: Steve Oliver and Marion Meadows, King Center, Melbourne, 321-242-2219
Oct 27: TOTO – 40 Trips Around the Sun, King Center, Melbourne, 321-242-2219
Oct 28: Lindsey Buckingham, King Center, Melbourne, 321-242-2219
Oct 28: Space Coast Flute Orchestra Fall Concert, Suntree United Methodist Church, 321-385-7236
Oct 31: Film: The Shining, Cocoa Village Playhouse, 321-636-5050

 

Brevard Live Magazine
P.O. Box 1452
Melbourne, Florida 32902

Phone: (321) 956-9207


Email: info@brevardlive.com