Click For Details

Events Calendar

 

MAY 2019

31 - FRIDAY
BLIND LION: 7:30pm Blue Fusion
BONEFISH WILLY’S RIVERFRONT GRILLE: 7pm Aaron Cole
COCONUTS: 7pm Them Seeds
CROWNE PLAZA: 5pm Luna Pearl
EARLS: 8pm Touch Of Grey
FLORIDA BEER TAP ROOM: 6pm The Bellysleepers
FRESH SCRATCH BISTRO: 6-9pmTBA
GOOMBAY’S: 6:30pm Greg Vadimsky
KENNY D’S: 8pm Matchbox/Gin Blossom Tribute
KEY WEST BAR: 9pm Rockfish
LOU’S BLUES: 5:30pm Karaoke w/ Bob Neal; 9:30pm East Side Rock
MAMBOS: 6pm Cash Colley
MONKEY BAR: 8pm Radar Red
OFF THE TRAXX: 6pm Chuck Van Riper
OLE’ FIRE GRILL: 6:30pm Andrew Walker; 10pm DJ E
SANDBAR: 4pm 506 Crew Duo; 9pm 506 Crew Band
SIGGY’S: 7pm DJ Chris; 9pm TBA
SLOW & LOW/Cocoa Beach: 7pm Buck Barefoot
SLOW & LOW/Viera: 6pm Dave Myers
VICTORY CASINO CRUISE: 7pm Mackenzie Carey
WHISKEY BEACH: 8pm Joshua Keels

JUNE 2019

1 - SATURDAY
BLIND LION: 7:30pm The Which Doctors
BONEFISH WILLY’S RIVERFRONT GRILLE: 7pm Big Jim Adams
COCONUTS: 1pm Johnny Danger; 7pm G.W Souther
CROWNE PLAZA: 1pm Michaels & Clarke
EARLS: 2pm Brad Sayre
FLORIDA BEER TAP ROOM: 6pm Mondo Tikis
FRESH SCRATCH BISTRO: 6-9pm Sarah Dent
GOOMBAY’S: 6:30pm Andrew Walker
KENNY D’S: 8pm Journey Tribute w/ Chain Reaction
KEY WEST BAR: 9pm Danny Morris Band
LOU’S BLUES: 1pm Ana; 5:30pm Karaoke w/ Cindy; 9:30pm Divas
MAMBOS: 1pm DJ E; 6pm Changes
MATT’S CASBAH: 7:30pm Tru Phonics
MIRACLE CITY HARLEY: 11am ‘The Heat is On’ Concert, Free Bud Light
MONKEY BAR: 8pm Dueling Pianos
OASIS: 9pm Karaoke w/ Dave Lapointe
OFF THE TRAXX: 6:30pm Jeff Bynum
OLE’ FIRE GRILL/CINCO DE MAYO STREET PARTY: 5pm Lights Out Project; 6:30pm Guilty Pleasure; 8pm Rios Rock Band; 9:30 The Spring
SANDBAR: 4pm Radar Red; 9pm Absolute Blue
SIGGY’S: 8pm DJ Chris; 9pm Rockfish
SLOW & LOW/Cocoa Beach: 7pm Matt Riley
SLOW & LOW/Viera: 6pm Andy Harrington
SPACE COAST HARLEY: 11am Customer Appreciation Day- SLYDE in Concert, Huge Foam Machine Party, Pony Rides, Trackless Train, Bounce Houses & GP Mini Moto Races. FREE Bud Light; Community Give Back Anti-Bullying Campaign ‘Unity in the Community’ with Chris Hollyfield as  WWE Champion Wrestler ‘The LiL Boogey Man’
VICTORY CASINO CRUISE: 7pm Live DJ
WESTSIDE SPORTS BAR: 9pm Kristin Cappiello
WHISKEY BEACH: 8pm Nattys Common Roots

2 - SUNDAY
BONEFISH WILLY’S RIVERFRONT GRILLE: 4pm Rick Brown
COCONUTS: 2pm Joey Tenuto Band
CROWNE PLAZA: 1pm Tropical Groove
EARLS: 2pm IKO IKO
FRESH SCRATCH BISTRO: 6-9pm Bobby Kelly
GOOMBAY’S: 5:30pm Scott Hongell
KENNY D’S: 8pm DJ Dancing
LOU’S BLUES: 2pm Changes; 7pm Michele Wood
MAMBOS: 3pm DJ E
MATT’S CASBAH: Noon IHB Funk
MIRACLE CITY HARLEY: 11am Sunday Funday’ Tailgating Party
SANDBAR: 4pm Love Valley; 9pm DJ Cerino & Guest DJ
SLOW & LOW/Cocoa Beach: 5:30pm Cory Yentz
SPACE COAST HARLEY: 11am Brenda & The Boys, Open Mic, ‘Come sing with Us’ Party  
VICTORY CASINO CRUISE: Noon Rocky & The Rollers
WHISKEY BEACH: 2pm London Ink

3 - MONDAY
BEACHFLY: 7pm Open Mic
COCONUTS: 6:30pm Sean Manvell
LOU’S BLUES: 7pm Dirty Bingo; 9pm Michael O’Brian
MELB. AUDITORIUM: 7:30pm Happy Together Tour
SANDBAR: 7pm Solo man
VICTORY CASINO CRUISE: 7pm Blues Cruise w/ Derek Trull
WESTSIDE SPORTS BAR: 9pm Karaoke

4 - TUESDAY
BEACHFLY: 7:30pm Trivia
COCONUTS: 6:30pm Alex Rodriguez
GOOMBAY’S: 6pm Phil Putman
LOU’S BLUES: 8pm Jam Night w/ RKB
MATT’S CASBAH: 6:30pm Joe Calautti
OLE’ FIRE GRILL: 6:30pm Andrew Walker; 10pm DJ Dexter Lab
SANDBAR: 9pm DJ Goldfinga
VICTORY CASINO CRUISE: 11am Highway One
WESTSIDE SPORTS BAR: 9pm Open Mic
WHISKEY BEACH: 8pm Karaoke

5 - WEDNESDAY
COCONUTS: 7pm Jason Domulot
CROWNE PLAZA: 5pm Electric Frogs
FRESH SCRATCH BISTRO: 6-9pm Denise Turner
GOOMBAY’S: 6pm David Southwood Smith
KENNY D’S: 8pm Caribbean Dance Party
LOU’S BLUES: 6pm Dueling Pianos; 9pm Rockstar w/ Joe Calautti
MATT’S CASBAH: 6pm Char Good & Friends
OASIS: 9pm Open Jam
OFF THE TRAXX: 6pm Jeff Bynum
OLE’ FIRE GRILL: 6:30pm Devin Lupis
SANDBAR: 9pm Jam Band
THE LIVING ROOM: 7pm Jazzcats VICTORY CASINO CRUISE: 11am The Joe Show

6 - THURSDAY
COCONUTS: 7pm Syndicate Trio
EARLS: 8pm Logan Bros Duo
GOOMBAY’S: 6:30pm Greg Vadimsky
KENNY D’S: 7pm Open Mic w/ Swampfox
LOU’S BLUES: 8:30pm TBA
MATT’S CASBAH: 6:30pm Untamed Duo
OFF THE TRAXX: 6:30pm Devin Lupis
OLE’ FIRE GRILL: 7pm David Southwood Smith
SANDBAR: 4pm Teddy V; 8pm Karaoke
SIGGY’S: 7pm Matt Adkins
SLOW & LOW/Cocoa Beach: 7pm Matt Riley
THE LIVING ROOM: 7:30pm Char Good
THE TWISTED ROOSTER: 9pm Tripptide
VICTORY CASINO CRUISE: 11am Donna Moore’s Duva Legends Show

7 - FRIDAY
BLIND LION: 7pm Vince Love & The Soul Cats
BONEFISH WILLY’S RIVERFRONT GRILLE: 7pm Matt Adkins
COCONUTS: 7pm Trevor Daniel & The Reef
CROWNE PLAZA: 5pm Buck Barefoot
EARLS: 8:30pm Perfect Tuesday
FLORIDA BEER TAP ROOM: 6pm Cherry Down
FRESH SCRATCH BISTRO: 6-9pm TBA
GOOMBAY’S: 5:30pm Andrew Walker
KENNY D’S: 8pm Grateful Dead Tribute w/ Crazy Fingers
KEY WEST BAR: 9pm Riptide
LOU’S BLUES: 5:30pm Karaoke w/ Bob Neal; 9:30pm Hellalicious
MAMBOS: 6pm Teddy V
MATT’S CASBAH: 7:30pm Freamer
MONKEY BAR: 9pm DJ Dance Party
OFF THE TRAXX: 6pm Chuck Van Riper
OLE’ FIRE GRILL: 10pm DJ Chemic
SANDBAR: 4pm Jeff Marquis; 9pm Natty Common Rootz
SIGGY’S: 7pm DJ Chris; 9pm Twisted Minds
SLOW & LOW/Cocoa Beach: 7pm Dave Myers
SLOW & LOW/Viera: 6pm Bonnie Harrington
VICTORY CASINO CRUISE: 7pm Rocktown
WESTSIDE SPORTS BAR: 9pm DJ Soul
WHISKEY BEACH: 8pm Galaxy
8 - SATURDAY
BEACHFLY: 6:30pm Kerry Schrage
BLIND LION: 7:30pm ScottE Hopson
BONEFISH WILLY’S RIVERFRONT GRILLE: 7pm Big Jim Adams
COCONUTS: 1pm Jack Flowers; 7pm Love Valley
CROWNE PLAZA: 1pm Jersey Mike
EARLS: 2pm The Mixers; 8:30pm Big Pine
FLORIDA BEER TAP ROOM: 6pm Natty’s Common Rootz
FRESH SCRATCH BISTRO: 6-9pm TBA
GOOMBAY’S: 6:30pm David Southwood Smith
KENNY D’S: 8pm The Kore
KEY WEST BAR: 9pm Matt Rosman
LOU’S BLUES: 1pm Jeff Bynum; 5:30pm Karaoke w/ Cindy; 9:30pm Luna Pearl
MAMBOS: 1pm DJ E; 6pm Tiki Band
MATT’S CASBAH: 7:30pm Cover Story
MIRACLE CITY HARLEY: 11am ‘Fantastic 4’ Concert, Free Bud Light
MONKEY BAR: 8pm Picture Show
OASIS: 8pm Animal House Toga Party w/ The Supercats
OFF THE TRAXX: 6pm Mondo Tikis
SANDBAR: Sandbar Palooza 14; 10 Bands All Day: 11am Syndicate; 12:30pm Love Valley; 2pm Blackmoom Syndicate; 3pm Stoney & The Houserockers; 5pm Nattys Common Roots; 6:30pm Payback; 8pm Capsule Corp; 9:30pm Bullet Dodgers; 11pm Anja & The Dreamers; 12:30am Slyd
SIGGY’S: 8pm DJ Chris; 9pm Ruckus
SLOW & LOW/Cocoa Beach: 7pm John Burr
SLOW & LOW/Viera: 6pm Andy Harrington
SPACE COAST HARLEY: 11am Rich Brown Band, Free Bud Light
THE LIVING ROOM: 8pm Harbor City Trio
VICTORY CASINO CRUISE: 11am Spanks; 7pm Fairvilla Fashion Show and Burlesque Show
WESTSIDE SPORTS BAR: 9pm TBA
WHISKEY BEACH: 8pm Marvin Parish

9 - SUNDAY
BONEFISH WILLY’S RIVERFRONT GRILLE: 4pm Franke Lutz “Steel Drums”
COCONUTS: 2pm TBA
CROWNE PLAZA: 1pm Chuck & Dave’s Old Hippie Jam
EARLS: 2pm Rocking Jake
FRESH SCRATCH BISTRO: 6-9pm Bobby Kelly
GOOMBAY’S: 5:30pm Andrew Walker
KENNY D’S: 8pm DJ Dancing
LOU’S BLUES: 2pm Vince Reed Band; 7pm Pete Spoth
MAMBOS: 3pm DJ E
MATT’S CASBAH: Noon IHB Funk MIRACLE CITY HARLEY: 11am Sunday Funday Tailgating Party
SANDBAR: 4pm Jeff Stanton Trio; 9pm DJ Cerino & Guest DJ
SLOW & LOW/Cocoa Beach: 5:30pm Bonnie Harrington
SPACE COAST HARLEY: 11am Radar Red Band, Free Bud Light
VICTORY CASINO CRUISE: Noon Note For Note
WHISKEY BEACH: 2pm Dreamer Duo

10 - MONDAY
BEACHFLY: 7pm Open Mic
COCONUTS: 6:30pm Sean Manvell
LOU’S BLUES: 7pm Dirty Bingo; 9pm Jeff Bynum
SANDBAR: 7pm Jake Salter
VICTORY CASINO CRUISE: 7pm Blues Cruise w/ Derek Trull
WESTSIDE SPORTS BAR: 9pm Karaoke

11 - TUESDAY
BEACHFLY: 7:30pm Trivia
COCONUTS: 6:30pm Alex Rodriguez
GOOMBAY’S: Trivia
LOU’S BLUES: 8pm Jam Night w/ RKB
MATT’S CASBAH: 6:30pm Will Purdy
MELB AUDITORIUM: 8pm Stryper
OLE’ FIRE GRILL: 10pm DJ Dexterlab
SANDBAR: 9pm DJ Goldfinga
VICTORY CASINO CRUISE: 11am Rocky & The Rollers
WESTSIDE SPORTS BAR: 9pm Open Mic
WHISKEY BEACH: 8pm Karaoke

12 - WEDNESDAY
COCONUTS: 7pm Steve Fredricks
CROWNE PLAZA: 5pm Paul Beach
FRESH SCRATCH BISTRO: 6-9pm Denise Turner
GOOMBAY’S: 6:30pm David Southwood Smith
KENNY D’S: 8pm Caribbean Dance Party
LOU’S BLUES: 9pm Rockstar w/ Joe Calautti
MATT’S CASBAH: 6:30pm Sarah D
OASIS: 9pm Open Jam
OFF THE TRAXX: 6pm Jeff Bynum
OLE’ FIRE GRILL: 6:30pm Devin Lupis
SANDBAR: 9pm Jam Band
THE LIVING ROOM: 7pm Jazzcats
VICTORY CASINO CRUISE: 11am The Joe Show;11am & 7pm Non Smoking

13 - THURSDAY
COCONUTS: 7pm Josh Wagers
EARLS: 7:30pm III Ring Circus
GOOMBAY’S: 6:30pm Jeff Bynum
KENNY D’S: 7pm Open Mic w/ Swampfox
LOU’S BLUES: 8:30pm Dirty 30s
MATT’S CASBAH: 6:30pm Tropical Groove
OFF THE TRAXX: 6pm Devin Lupis
OLE’ FIRE GRILL: 7pm David Southwood Smith
SANDBAR: 4pm Jersey Mike; 8pm Karaoke
SIGGY’S: 7pm Touch of Grey
SLOW & LOW/Cocoa Beach: 7pm Matt Riley
THE LIVING ROOM: 7:30pm Denise Turner
THE TWISTED ROOSTER: 8pm Bebop w/ Kristen Waren
VICTORY CASINO CRUISE: 11am Donna Moore’s Diva Legends Show

14 - FRIDAY
BLIND LION: 7:30pm Tony Wynn & Cameron Brown
BONEFISH WILLY’S RIVERFRONT GRILLE: 7pm Matt Adkins
COCONUTS: 7pm Banjoman Franklin
CROWNE PLAZA: 5pm Electric Frogs
EARLS: 8:30pm Black Moon Syndicate
FLORIDA BEER TAP ROOM: 6pm Josh Miller Blues Revue
GOOMBAY’S: 6:30pm Phil Putman
KENNY D’S: 8pm Time Machine 80s Tribute Show
KEY WEST BAR: 9pm TBA
LOU’S BLUES: 5:30pm Karaoke w/ Bob Neal; 9:30pm Funpipe
MAMBOS: 6pm Cash Colley
MATT’S CASBAH: 7:30pm Spearfish
MONKEY BAR: 8pm 9pm Country Night w/ DJ Lights Out
OFF THE TRAXX: 6pm Jeff & Jay
OLE’ FIRE GRILL: 6:30pm Andrew Walker; 10pm DJ Chemic
SANDBAR: 4pm 506 Crew Duo; 9pm Dub Masters
SIGGY’S: 7pm DJ Chris; 9pm Spanks
SLOW & LOW/Cocoa Beach: 7pm Dave Myers
SLOW & LOW/Viera: 7pm Dave Myers
THE LIVING ROOM: 7:30pm Chuck & Dave’s Hippie Jam
SAPCE COAST HARLEY DAVIDSON: 11am Caravan to See (GFM) Gold, Frankincense and Myrrh Band in Orlando, FREE Tickets to House of Blues Available at SCHD, Kickstands Up 5PM, ALL Types of Rides Welcome- Cages, Motorcycles, RVs
VICTORY CASINO CRUISE: 7pm Moonlight Drive-In
WESTSIDE SPORTS BAR: 9pm DJ Soul
WHISKEY BEACH: 8pm Unit 5

15 - SATURDAY
BEACHFLY: 7:30pm Wes Hufnagel
BLIND LION: 7:30pm Harbor City Trio
BONEFISH WILLY’S RIVERFRONT GRILLE: 7pm Rich Brown
COCONUTS: 1pm G.W. Souther; 7pm Tripp Tide
CROWNE PLAZA: 1pm Off Date/Wedding
EARLS: 2pm Buckshot; 8:30pm Bees DeLuxe
FLORIDA BEER TAP ROOM: 6pm Will M. Brant
FRESH SCRATCH BISTRO: 6-9pm Sarah Dent
GOOMBAY’S: 6:30pm Andrew Walker
KENNY D’S: 8pm Tina Turner Tribute
KEY WEST BAR: 9pm Heatstroke
LOU’S BLUES: 1pm John McDonald; 5:30pm Karaoke w/ Cindy; 9:30pm Guilty Pleasure
MAMBOS: 1pm DJ E; 6pm Triple Play
MATT’S CASBAH: 7:30pm Usual Suspects
MIRACLE CITY HARLEY: 11am Customer Appreciation Day- Live Music, Free Lunch, Door Prizes, All the Benefits You Expect, Free Bud Light
MONKEY BAR: 9pm DJ E
OFF THE TRAXX: 6pm Jeff Bynum
SANDBAR: 4pm Scott Bakers Band; 9pm Wild Cards
SIGGY’S: 8pm DJ Chris; 9:30pm The Day After
SLOW & LOW/Cocoa Beach: 6pm Andy Harrington
SLOW & LOW/Viera: 6pm Buck Barefoot
SPACE COAST HARLEY: 11am Matt Sams Band, Free Bud Light
VICTORY CASINO CRUISE: 11am & 7pm Jared Blake, Bigg Vinny and Jared Weeks
WESTSIDE SPORTS BAR: 9pm Chris Edwards
WHISKEY BEACH: 8pm Johnny Dept

16 - SUNDAY
FATHER’S DAY
BONEFISH WILLY’S RIVERFRONT GRILLE: 4pm Reggae Juice
COCONUTS: 2pm Love Valley
CROWNE PLAZA: 1pm Mango Men Band
EARLS: 2pm Mac Arnold & Plateful O’ Blues
FRESH SCRATCH BISTRO: 6-9pm Bobby Kelly
GOOMBAY’S: 5:30pm Scott Hongell
KENNY D’S: 8pm DJ Dance
LOU’S BLUES: 2pm Tru Phonic; 7pm Jeff Bynum
MAMBOS: 3pm DJ E
MATT’S CASBAH: Noon IHB Funk    
MIRACLE CITY HARLEY: 11am Father’s Day Concert, Free Breakfast & Ride
SANDBAR: 4pm Stoney & The House Rockers; 9pm DJ Cerino & Guest DJ
SLOW & LOW/Cocoa Beach: 5:30pm Cory Yentz
SPACE COAST HARLEY: 9am Rich Brown Band, Free Father’s Day Breakfast & Ride, Free Lunch at Riverview Senior Center (Destination) with SCHD All American Band
VICTORY CASINO CRUISE: Noon Buy 1 Get 1 Champagne Brunch w/ Rocky and The Rollers
WHISKEY BEACH: 2pm Mondo Tikis

17 - MONDAY
BEACHFLY: 7pm Open Mic
COCONUTS: 6pm Sean Manvell
LOU’S BLUES: 7pm Dirty Bingo; 9pm Christine
SANDBAR: 7pm Miranda
VICTORY CASINO CRUISE: 7pm Blues Cruise with Derek Trull
WESTSIDE SPORTS BAR: 9pm Karaoke

18 - TUESDAY
BEACHFLY: 7:30pm Trivia
COCONUTS: 6:30pm Alex Rodriguez
GOOMBAY’S: Trivia
LOU’S BLUES: 8pm Jam Night w/ RKB
MATT’S CASBAH: 6:30pm Ana Aguiar
OLE’ FIRE GRILL: 10pm DJ Dexterlab
VICTORY CASINO CRUISE: 11am Highway One
SANDBAR: 9pm DJ Goldfinga
WESTSIDE SPORTS BAR: 9pm Open Mic
WHISKEY BEACH: 8pm Karaoke

19 - WEDNESDAY
COCONUTS: 7pm Marvin Parish
CROWNE PLAZA: 5pm Bittersweet
FRESH SCRATCH BISTRO: 6-9pm Denise Turner
GOOMBAY’S: 6:30pm David Southwood Smith
KENNY D’S: 8pm Caribbean Dance Party
LOU’S BLUES: 6pm Dueling Pianos; 9pm Rockstar w/ Joe Calautti
MATT’S CASBAH: 6:30pm Dirty Power Duo
OASIS: 9pm Open Jam
OFF THE TRAXX: 6pm Jeff Bynum
OLE’ FIRE GRILL: 6:30pm Devin Lupis
SANDBAR: 9pm Jam Band
THE LIVING ROOM: 7pm Jazzcats
VICTORY CASINO CRUISE: 11am The Joe Show; Birthday Bash all June birthdays sail free both cruises

20 - THURSDAY
COCONUTS: 7pm Anja & The Dreamers
EARLS: 8pm Nasty Habits
GOOMBAY’S: 6:30pm Alex Warner
KENNY D’S: 7pm Open Mic w/ Swampfox
LOU’S BLUES: 8:30pm Syndicate
MATT’S CASBAH: 6:30pm Frank Rios
OFF THE TRAXX: 6pm Devin Lupis
OLE’ FIRE GRILL: 7pm David Southwood Smith
SANDBAR: 4pm Teddy V; 8pm Karaoke
SIGGY’S: 7pm Matt Adkins
SLOW & LOW/Cocoa Beach: 7pm Matt Riley
THE LIVING ROOM: 7:30pm Char Good
THE TWISTED ROOSTER: 8pm Untamed Duo
VICTORY CASINO CRUISE: 11am Donna Moore’s Diva Legends Show

21 - FRIDAY
BLIND LION: 7:30pm The Jeff Stanton Trio
BONEFISH WILLY’S RIVERFRONT GRILLE: 7pm Stay Tunes
COCONUTS: 7pm Cocolocos
CROWNE PLAZA: 5pm Luna Pearl
EARLS: Wake The Sun (from NYC); 8:30pm Downbeat
FLORIDA BEER TAP ROOM: 6pm String Daddy
GOOMBAY’S: 6:30pm Alex Warner
KENNY D’S: 8pm Ladies Night Out
KEY WEST BAR: 9pm Rockfish
LOU’S BLUES: 5:30pm Karaoke w/ Bob Neal; 9:30pm Umbrella Thieves
MAMBOS: 6pm Teddy V
MATT’S CASBAH: 7:30pm Love Valley
MONKEY BAR: 8pm 9pm Dance Party
OFF THE TRAXX: 6pm Chuck Van Riper
OLE’ FIRE GRILL: 10pm DJ Chemic
SANDBAR:  4pm Jeff Marquis; 9pm Musical Seduction
SIGGY’S: 7pm DJ Chris; 9pm TBA
SLOW & LOW/Cocoa Beach: 7pm Cory Yentz
SLOW & LOW/Viera: 6pm Dave Myers
SPACE COAST HARLEY: 11am SLYD Band, Bike Night Kick Off to the Memorial Day Weekend, FREE Light Beer
THE LIVING ROOM: 7:30pm Harbor City Trio
WESTSIDE SPORTS BAR: 9pm DJ Soul
WHISKEY BEACH: 8pm Harbour City Sound

22 - SATURDAY
BEACHFLY: 7:30pm Will Purdy
BLIND LION: 7:30pm Tony Wynn and Caeron Brown
BONEFISH WILLY’S RIVERFRONT GRILLE: 7pm Frankie Lutz “Steel Drums”
COCONUTS: 1pm Alex Rodriguez; 7pm The Yesterdays
CROWNE PLAZA: 1pm Chuck Van Riper
EARLS: 2pm Alita & The Boys; 8:30pm Rich Brown Band
FLORIDA BEER TAP ROOM: 6pm Josh Whitaker
GOOMBAY’S: Summer Solstice Party; Noon Andrew Walker; 2pm Phil Putman; 5pm David Southwood Smith; 7pm White Coat Syndrome
HOLIDAY INN VIERA: 8pm Rick Braun/ Michael Paulo
KENNY D’S: 8pm Love of Arts Show
KEY WEST BAR: 9pm Jeff Bynum
LOU’S BLUES: 1pm Michelle Wood; 5:30pm Karaoke w/ Cindy; 9:30pm Vibe
MAMBOS: 1pm DJ E; 6pm Ron Wang
MATT’S CASBAH: 7:30pm Vintage
MIRACLE CITY HARLEY: 11am ‘Summertime Fun’ Concert, Free Bud Light
MONKEY BAR: 8pm The Kore
OASIS: 9pm Andrew Walker
OFF THE TRAXX: 6pm Chris Edwards
SANDBAR: 4pm Vintage; 9pm Love Valley
SIGGY’S: 8pm DJ Chris; 9pm 21 To Burn
SLOW & LOW/Cocoa Beach: 7pm Andy Harrington
SLOW & LOW/Viera: 6pm John Burr
SPACE COAST HARLEY: 11am Roughouse Band, Ray Frye- ‘Benefit for Mitch’ Ride-In  
THE LIVING ROOM: 8pm Harbor City Trio
VICTORY CASINO CRUISE: 11am The Fun 4/BletleBeat Beatles Tribute Show; FM 101.9 presents Mikr Mineo
WESTSIDE SPORTS BAR: 9pm Denise Turner
WHISKEY BEACH: 8pm Eric Webb Trio

23 - SUNDAY
BONEFISH WILLY’S RIVERFRONT GRILLE: 4pm Big Jim Adams
COCONUTS: 2pm Jason Dumulot Band
CROWNE PLAZA: 1pm The Junkateers
EARLS: 2pm Gracie Curran
FLORIDA BEER TAP ROOM: 3pm Hot Pink
FRESH SCRATCH BISTRO: 6-9pm Bobby Kelly
GOOMBAY’S: 5:30pm Scott Hongell
KENNY D’S: 8pm DJ Dance
LOU’S BLUES: 2pm Love Valley
MAMBOS: 3pm DJ E
MATT’S CASBAH: Noon IHB Funk MIRACLE CITY HARLEY: 11am Sunday Funday Tailgating Party
SANDBAR: 4pm Spanks; 9pm DJ Cerino & Guest
SIGGY’S: Noon-7pm Benefit Concert for Matt Adkins
SLOW & LOW/Cocoa Beach: 5:30pm Dave Myers
SPACE COAST HARLEY: 11am Hypersona Band, High Performance Productions Classic Car Show
VICTORY CASINO CRUISE: Noon Country Songwriters Cruise featuring Johnny Bulford, Heidi Raye, Chris Gelbuda
WHISKEY BEACH: 2pm London Ink
24 - MONDAY
BEACHFLY: 7pm Open Mic
COCONUTS: 6pm Sean Manvell
EARLS/EARLS FEST: 2pm Nasty Habits
LOU’S BLUES: 7pm Dirty Bingo; 9pm Dave Kury
SANDBAR: 7pm Anja The Dreamer
VICTORY CASINO CRUISE: 7pm Blues Cruise w/ Derek Trull
WESTSIDE SPORTS BAR: 9pm Karaoke

25 - TUESDAY
BEACHFLY: 7:30pm Trivia
COCONUTS: 6:30pm Alex Rodriguez
GOOMBAY’S: Trivia
LOU’S BLUES: 8pm Jam Night w/ RKB
MATT’S CASBAH: 6:30pm Guy & Frankie
MIRACLE CITY HARLEY: 11am MCHD All American Band
OLE’ FIRE GRILL: 10pm DJ Dexterlab
SANDBAR: 9pm DJ Goldfinga
VICTORY CASINO CRUISE: 11am Highway One
WESTSIDE SPORTS BAR: 9pm Open Mic
WHISKEY BEACH: 8pm Karaoke

26 - WEDNESDAY
COCONUTS: 7pm Steve Fredricks
CROWNE PLAZA: 5pm Electric Frogs Frogs
FRESH SCRATCH BISTRO: 6-9pm Denise Turner
GOOMBAY’S: 6pm David Southwood Smith
KENNY D’S: 8pm Caribbean Dance Party
LOU’S BLUES: 9pm Rockstar w/ Joe Calautti
MATT’S CASBAH: 6:30pm John McDonals
OASIS: 9pm Open Jam
OFF THE TRAXX: 6pm Jeff Bynum
OLE’ FIRE GRILL: 6:30pm Devin Lupis
SANDBAR: 9pm Jam Band
SIGGY’S: 7pm  Blue Diamond Band
THE LIVING ROOM: 7pm Jazzcats VICTORY CASINO CRUISE: 11am The Joe Show; non-smoking cruises

27 - THURSDAY
COCONUTS: 7pm Jake Salter
EARLS: 8pm Dave Scott & Tumbleweed
GOOMBAY’S: 6:30pm Jeff Bynum
KENNY D’S: 7pm Open Mic w/ Swampfox
LOU’S BLUES: 8:30pm Trey Cross Quartet
MATT’S CASBAH: 6:30pm Cash Colley
OFF THE TRAXX: 6pm Devin Lupis
OLE’ FIRE GRILL: 7pm David Southwood Smith
SANDBAR: 8pm Karaoke
SIGGY’S: 7pm Alex Rodriguez
SLOW & LOW/Cocoa Beach: 7pm Matt Riley
THE LIVING ROOM: 7:30pm Sarah D
VICTORY CASINO CRUISE: 11am Waylon and Willie True Outlaws Tribute

28 - FRIDAY
BLIND LION: 7:30pm Tony Wynn & Cameron Brown
BONEFISH WILLY’S RIVERFRONT GRILLE: 7pm Matt Adkins
COCONUTS: 7pm SEED
CROWNE PLAZA: 5pm Buck Barefoot
EARLS: 8pm Joey Tenuto
FLORIDA BEER TAP ROOM: 6pm Lauris Vidal
FRESH SCRATCH BISTRO: 6-9pm Sarah Dent
GOOMBAY’S: 6:30pm Alex Warner
KENNY D’S: 8pm TBA
KEY WEST BAR: 9pm Russ Kellum Band
LOU’S BLUES: 5:30pm Karaoke w/ Bob Neal; 9:30pm Cover Story
MAMBOS: 6pm Teddy V
MATT’S CASBAH: 7:30pm The Kore
MONKEY BAR: 8pm Rocket City
OFF THE TRAXX: 6pm Jeff Bynum
OLE’ FIRE GRILL: 6:30pm Andrew Walker; 10pm DJ Chemix
SANDBAR: 4pm 506 Crew Duo; 9pm 506 Crew Band
SIGGY’S: 7pm DJ Chris; 9pm Guilty Pleasure
SLOW & LOW/Cocoa Beach: 7pm Buck Barefoot
SLOW & LOW/Viera: 6pm Bonnie Harrington
THE LIVING ROOM: 7:30pm Chuck & Dave’s Hippie Jam
VICTORY CASINO CRUISE: 7pm Mean Gene and The Rainmakers
WHISKEY BEACH: 8pm Unkle Dirty

29 - SATURDAY
BEACHFLY: 7:30pm Will Brant
BLIND LION: 7:30pm The Smokin’ Torpedoes
BONEFISH WILLY’S RIVERFRONT GRILLE: 7pm Frankie Lutz “Steel Drums”
COCONUTS: 1pm Dave McGough; 7pm Wild Cards
CROWNE PLAZA: 1pm Tropical Groove & Da Kona Bruddas
EARLS: 2pm Vrooked Creek; 8:30pm Raisin Canet
FLORIDA BEER TAP ROOM: 7pm Fire & Iron (outdoor event)
GOOMBAY’S: 6:30pm Acoustic
KENNY D’S: 8pm Elton John Tribute w/ Greg & Brian
KEY WEST BAR: 9pm Dave Thrift Band
LOU’S BLUES: 1pm Pete Spoth; 5:30pm Karaoke w/ Cindy; 9:30pm Souled Out
MAMBOS: 1pm DJ E; 6pm Triple Play
MATT’S CASBAH: 7:30pm Galaxy
MIRACLE CITY HARLEY: 11am ‘Last Weekend of the Month’ Concert, Free Bud Light  
MONKEY BAR: 8pm St Johns Wood
OASIS: 9pm Greg & Brian
OFF THE TRAXX: 6pm Jeff & Jay
SANDBAR: 4pm Syndicate; 9pm Cover Story
SIGGY’S: 8pm DJ Chris; 9pm SEED
SLOW & LOW/Cocoa Beach: 7pm Andy Harrington
SLOW & LOW/Viera: 6pm John Burr
SPACE COAST HARLEY: 11am Karalyn & The Dawn Patrol Band, Brenda Evans
THE LIVING ROOM: 8pm Harbor City Trio
VICTORY CASINO CRUISE: 7pm Latin Night
WHISKEY BEACH: 8pm Which Duo

30 - SUNDAY
BONEFISH WILLY’S RIVERFRONT GRILLE: 4pm Big Jim Adams
COCONUTS: 2pm Marvin Parish Band
CROWNE PLAZA: 1pm The Tree Frogs
EARLS: 2pm Joe Caruso & Bootsy Taylor
FLORIDA BEER TAP ROOM: 4pm Jake Salter
FRESH SCRATCH BISTRO: 6-9pm Bobby Kelly
GOOMBAY’S: 3:30pm Acoustic
KENNY D’S: 8pm DJ Dance
LOU’S BLUES: 2pm The Coolers; 7pm Jake
MAMBOS: 3pm DJ E
MATT’S CASBAH: Noon IHB Funk
MIRACLE CITY HARLEY: 11am Pre-July 4th Tailgating Party ‘Ramp-Up to Mid-Summer Blues’
SIGGY’S: Noon-7pm Benefit Concert for Matt Adkins
SLOW & LOW/Cocoa Beach: 5:30pm Bonnie Harrington
SPACE COAST HARLEY: 11am Radar Red Band ‘Last Day of the Month’ Party
VICTORY CASINO CRUISE: Noon Rocket City
WHISKEY BEACH: 2pm Dave Thrift

 

Community Calendar

 

June 1: Space Coast Chapter USA Dance: Monthly Dance, Martin Andersen Senior Center, Rockledge
June 5 & 6: A Musical Artist’s Palette Concert, Melbourne Municipal Band, Melbourne Auditorium
June 7: James and the Giant Peach Jr., Cocoa Village Playhouse, 321-636-5050
June 7: Friday Fest, Taylor & Poinsetta Avenues, 321-868-1226,
June 7-16: Rent, Henegar Center, Downtown Melbourne, 321-723-8698
June 8: “Weird Al” Yankovic Strings Attached Tour, King Center, Melbourne, 321-242-2219
June 8-Oct 19: Clyde Butcher: Florida’s Photographer, Foosaner Art Museum, Eau Gallie Arts District, 321-674-8916
June 12-13: MCO Tours the USA Concert, Melbourne Community Orchestra, Melbourne Auditorium, 321-285-6724
June 14: All Shook Up, Cocoa Village Playhouse, 321-636-5050
June 15: Classic Albums Live – Led Zeppelin: 1, King Center, Melbourne, 321-242-2219
June 15: Disney & Broadway Concert, Space Coast Symphony, Scott Center Auditorium at Holy Trinity, Suntree, 855-252-7276
June 15: Indie Con 2019, Melbourne Auditorium, 321-805-2555
June 21-30: Robin Hood Fractured, Surfside Players, Cocoa Beach, 321-783-3127,
June 28-30: Louis Armstrong’s Wonderful World, Cocoa Village Playhouse, 321-636-5050
June 29: Sea to Shining Sea Concert, Space Coast Symphony, Scott Center Auditorium at Holy Trinity, Suntree, 855-252-7276
June 30: Sea to Shining Sea Concert, Space Coast Symphony, Riverside Presbyterian Church,  Cocoa Beach, 855-252-7276

 

PALM BAY RECREATION

Friday, June 7: 5-10pm, Veterans Memorial Park, 2201 Port Malabar Blvd, First Friday by the Bay Featuring Soultime Band. Food, Drinks, Vendors, Kids’ Zone, Music.
Saturday, June 1 & 15:  10am, Free Ranger-Led Tours at Turkey Creek Sanctuary
Summer Camp Registration:  Now Open - 2 camp locations; Tony Rosa Community Center, 1502 Port Malabar Blvd NE and Ted Whitlock Community Center, 1951 Malabar Rd NW. Ages 6-12, M-F 7 am to 6pm from June 3 to August 9.  $100 per week or $30 per day.  For info call (321) 952-3443 or (321) 952-3231.
Teen Camp Registration:  Now Open - Tony Rosa Community Center, 1502 Port Malabar Blvd NE. Ages 12-15, M-F 7 am to 6 pm from June 3 to August 2.  $150 per week.  For info call (321) 952-3443.
Friday, July 5: 2019 Palm Bay Independence Day Celebration at the Palm Bay campus of Eastern Florida State College, 250 Community College Pkwy SE, in Palm Bay.  The event will run from 4-9pm with fireworks around 9:15pm and includes  20+ food trucks, vendors, a free concert, and a kids’ zone with free inflatables, games, and face painting.  Cosmic Laser Tag Adventures will be offering laser tag for $7 per round or $20 for unlimited play. Luna Pearl will perform from 4 to 9pm.

 

Brevard Live Magazine
P.O. Box 1452
Melbourne, Florida 32902

Phone: (321) 956-9207


Email: info@brevardlive.com